خرید سنگ نمک

خرید سنگ نمک شاید در ۱۰ سال گذشته خانه‌ها و اتاق‌های کار ما با سنگ نمک غریبه بودند، امروز

توسط MINERALNEWS در 29 تیر 1400

شاید در ۱۰ سال گذشته خانه‌ها و اتاق‌های کار ما با سنگ نمک غریبه بودند، امروز اما این سنگ‌های طبیعی را در قالب‌های متفاوت و متنوع، به دفعات در اطراف خود می بینیم. علت این علاقه‌مندی را احتمالا باید در تاثیر خواص این سنگ‌ها جست وجو کرد چرا که هر فرد با خرید آباژورهای سنگ نمک و مشاهده اثربخشی آن، خرید آن را به دیگران توصیه  یا از آن به عنوان یک هدیه متفاوت استفاده می‌کند.

در زندگی شلوغ و پرهیاهو امروز، همه ما نیازمند آرامش بیشتری هستیم. خرید سنگ نمک شاید یکی از روش‌های ساده برای رسیدن به این آرامش گمشده باشد. سنگ نمک علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد، خواص حیرت‌انگیزی دارد که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

چراغ‌های سنگ نمک یا دیگر محصولات این ماده طبیعی به دلیل زیبایی حیرت‌انگیز و آرامش‌بخش خود مورداستفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر این بسیاری معتقدند چراغ سنگ نمک خواصی شگفت‌انگیز دارد و سوال مهم این است که سنگ نمک را کجای خانه قرار دهیم. این خواص به‌طور ویژه به دلیل تولید یون‌های مفیدی است که این سنگ‌های طبیعی تولید می‌کنند. وب‌سایت پزشکی و معتبر Webmd در مقاله‌ای صحت این ادعا را بررسی کرده است.

خواص سنگ نمک

به گزارش Webmd خواص سنگ نمک بسیار گسترده است و معمولا در  بهبود کیفیت خواب، کاهش آلرژی و کاهش مضرات امواج اینترنتی تاثیرگذار هستند. این خواص به‌طور ویژه از طریق تولید یون‌های مفید ایجاد می‌شوند. یون‌های ساطع شده از سنگ نمک با ترکیب با برخی ویروس‌ها، باکتری‌ها و ذرات معلقی که در هوا وجود دارند از حرکت آزادانه آنها جلوگیری می‌کنند.

 

سنگ نمک یون‌های مفید تولید می‌کند

اطراف ما پُر شده از یون‌های منفی و مثبت و این ذرات همه‌جا هستند. همه این یون‌ها البته مفید نیستند. یون‌های مفید یون‌هایی هستند که بار الکتریکی منفی داشته باشند. در واقع علت این نام گذاری، وجود اتم‌های منفی در این ذرات است و حضور آن‌ها برای از بین بردن یون‌های مثبت ضروری است.

بسیاری از این ذرات ممکن است از خارج از جو به زمین رسیده باشند. برخی سفر کوتاه‌تری دارند و از منابع مختلف درونِ جو تولید می‌شوند یا به‌صورت انبوه در اطراف آبشارها وجود دارند. به‌طور ویژه در مکان‌هایی مانند سواحل و آبشارها تعداد یون‌های منفی (مفید) به ۱۰۰۰۰ یون در هر سانتیمتر مکعب می‌رسد.

اگر بعد از طوفان یا بادهای شدید احساس می‌کنید که همه‌چیز تازه شده است و تنفس در آن هوا شما را شاداب می‌کند باید بدانید که این سرزندگی به دلیل وجود تعداد زیاد یون‌های منفی و مفیدی است که در هوا جریان دارند. علاوه بر این یون‌های منفی (مفید) جریان اکسیژن به مغز را افزایش می‌دهند که منجر به افزایش آگاهی، کاهش کسالت و افزایش انرژی ذهنی می‌شود.

سنگ نمک و کاهش اضطراب

برخی از افراد معتقدند یون‌های منفی (مفید) می‌توانند اضطراب و سایر احساسات ناخوشایند را کاهش دهند. به‌طورکلی یون‌های منفی (مفید) می‌توانند با کاهش استرس در بهبود افسردگی نقش داشته باشند و درنهایت سطح سلامتی افراد را افزایش دهند. پژوهش‌هایی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است، نشان می‌دهد که یون‌های منفی (مفید) می‌توانند باعث افزایش سطح سروتونین در بدن شوند. سروتونین به هورمون شادی پایدار و حس خوشبختی مشهور است و در تثبیت خلق‌وخو، کاهش اضطراب و افزایش تمرکز نقش کلیدی دارد.

 

برخی دیگر از پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که در اتاق‌هایی با یون بالا حضور داشته باشند توان فکری بیشتری دارند و مهارت‌های فکری آن‌ها افزایش می‌یابد.

 

سنگ نمک و کاهش آلودگی

یون‌های منفی (مفید) می‌توانند ذرات مضر معلق در هوا را پاک‌سازی کنند. زمانی که این یون‌ها روی باکتری یا ذرات آلوده‌کننده قرار می‌گیرند آن‌ها را خنثی می‌کنند. نمونه‌های مختلفی از استفاده از سنگ نمک برای بهبود بیماران وجود دارد.

 یکی از مشهورترین این موارد غار سنگ نمک ویلیچکا در لهستان است. این غار از قرن‌ها پیش و در دوره رنسانس موردتوجه بیماران بوده و از آن به‌عنوان بیمارستان بیماری‌های تنفسی استفاده می‌کردند.

در حال حاضر این غار از خواص بی‌نظیر نمک بهره می‌گیرد و با تلفیق موسیقی و نورپردازی دل‌نشین بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. غار نمکِ سه‌طبقه‌ای ویلیچکا در عمق ۱۳۵ متری از سطح زمین مجهز به آسانسورهای معدنی است و همه مراجعه‌کنندگان، بازدیدکنندگان و کارکنان موظف به استفاده از کلاه ایمنی هستند.

 

فضای درون غار با بیمارستان‌ها یا هتل‌های معمول تفاوت چشمگیری دارد. در درون اقامتگاه دما بین ۱۳ تا ۱۵ درجه است و رطوبت معمولاً بین ۶۰ تا ۷۵ درصد حفظ می‌شود. معمولاً بیمارانی که از مشکلات ریوی مزمن مانند برونشیت، ذات‌الریه و انواع آلرژی رنج می‌برند، بخش عمده مراجعه کنندگان این غار را تشکیل می‌دهند.

 

سنگ نمک و محصولات مرتبط با آن به‌خصوص آباژورها، زیبایی خیره‌کننده‌ای به خانه یا محل کار می‌دهد. علاوه بر این نورپردازی ملایم این آباژورها گرمابخش خانه‌ها خواهد بود.

شاید در ۱۰ سال گذشته خانه‌ها و اتاق‌های کار ما با سنگ نمک غریبه بودند، امروز اما این سنگ‌های طبیعی را در قالب‌های متفاوت و متنوع، به دفعات در اطراف خود می بینیم. علت این علاقه‌مندی را احتمالا باید در تاثیر خواص این سنگ‌ها جست وجو کرد چرا که هر فرد با خرید آباژورهای سنگ نمک و مشاهده اثربخشی آن، خرید آن را به دیگران توصیه  یا از آن به عنوان یک هدیه متفاوت استفاده می‌کند.

آخرین مطالب