آسانژ ویکی لیکس برای مبارزه با پیشنهاد استرداد آمریکا در دادگاه بریتانیا

LONDON - جولیان آسانژ بنیان گذار ویکی لیکس قرار است پس از یک دهه درام قانونی برای آزادی خود در یک دادگاه بریتا

توسط MINERALNEWS در 16 شهریور 1399

LONDON - جولیان آسانژ بنیان گذار ویکی لیکس قرار است پس از یک دهه درام قانونی برای آزادی خود در یک دادگاه بریتانیایی بجنگد، چرا که او تلاش مقامات آمریکایی برای استرداد او به اتهام جاسوسی بر سر انتشار اسناد مخفی نظامی آمریکا را به چالش می کشید.

وکلای آسانژ و دولت آمريکا قرار است روز دوشنبه در جلسه استرداد استرداد که با پاندمی کروناویروس به تاخير افتاد، در لندن روبه رو شوند.

دادستان های آمريکا اين استراليائی ۴۹ ساله را به اتهام ۱۸ اتهام جاسوسی و سوء استفاده کامپيوتری که تا حداکثر ۱۷۵ سال حکم اضافه می کند، متهم کرده اند. وکلای او می گويند پيگرد قانونی سوء استفاده با انگيزه سياسی از قدرت است که آزادی مطبوعات را خفه خواهد کرد و روزنامه نگاران را در معرض خطر قرار خواهد داد.

جنیفر رابینسون وکیل آسانژ گفت که این پرونده «اساساً در مورد حقوق اساسی بشر و آزادی بیان است.»

او می گوید: «روزنامه نگاران و سوت زن هایی که فعالیت غیرقانونی شرکت ها یا دولت ها و جنایات جنگی را فاش می کنند - مانند نشریاتی که جولیان به آن متهم شده است - باید از پیگرد قانونی محافظت شوند.»

دادستان های آمريکا می گويند آسانژ يک جنايتکار است، نه يک قهرمان آزادی بیان.

آنها ادعا می کنند که آسانژ با چلسی منینگ تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریکا توطئه کرده تا یک کامپیوتر پنتاگون را هک کند و صدها هزار کابل دیپلماتیک مخفی و پرونده های نظامی در مورد جنگ های عراق و افغانستان منتشر کند. آنها همچنین می گویند او با اعضای سازمان های هک توطئه کرده و به دنبال جذب هکرها برای ارائه اطلاعات طبقه بندی شده به ویکی لیکس بوده است.

جیمز لوئیس، وکیل بریتانیایی که برای دولت آمریکا اقدام می کند، در ماه فوریه در جلسه دادرسی گفت: «او با انتشار مواد به شکلی اصلاح نشده، به احتمال زیاد مردم - فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران، مدافعان، رهبران مذهبی، مخالفان و خانواده هایشان - را در معرض خطر آسیب جدی، شکنجه یا حتی مرگ قرار داده است.»

آسانژ استدلال می کند که او روزنامه نگاری است که حق حفاظت از متمم اول را دارد، و می گوید اسناد درز کرده خلاف کاری نظامی آمریکا را افشا کرده است. از جمله پرونده های منتشر شده توسط ویکی لیکس ویدئوی حمله بالگرد آپاچی در سال ۲۰۰۷ توسط نیروهای آمریکایی در بغداد بود که باعث کشته شدن ۱۱ نفر از جمله دو روزنامه نگار رویترز شد.

وکلای او استدلال می کنند که پیگرد قانونی سوء استفاده از روند توسط یک دولت ترامپ است که می خواهد نمونه ای از آسانژ بسازد. آنها می گويند او در شرايط غیرانسانی برگزار خواهد شد و محاکمه عادلانه ای در آمريکا به دست نخواهد آورد.

سازمان های روزنامه نگاری و گروه های مدافع حقوق بشر از بریتانیا خواسته اند درخواست استرداد را رد کند. سازمان عفو بین الملل گفت آسانژ «هدف یک کمپین عمومی منفی از سوی مقامات آمریکایی در بالاترین سطوح» است.

نیلز مویژنیوکس، مدیر سازمان عفو بین الملل در اروپا می گوید: «اگر جولیان آسانژ تحت پیگرد قانونی قرار گیرد می تواند تأثیر سردکننده ای بر آزادی رسانه ها، ناشران و روزنامه نگاران پیشرو به خودسانسوری از ترس تلافی داشته باشد.»

جلسه استرداد چهار هفته ای بخشی از یک حماسه پیچ خورده با ادعاهای رقیب هک، جاسوسی و زیردریایی است. وکلای آسانژ ادعا می کنند که سرویس های اطلاعاتی آمریکا یک شرکت امنیتی خصوصی را هدایت کرده اند تا در حالی که او در سفارت اکوادور لندن زندگی می کرد جاسوسی کند - پرونده ای که در حال حاضر در یک دادگاه اسپانیا شنیده می شود.

آسانژ همچنین ادعا می کند که اگر موافقت کند بگوید روسیه در درز ایمیل های کمیته ملی دموکرات که توسط ویکی لیکس در جریان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ آمریکا منتشر شده بود، دست ندارد، از سوی دولت ترامپ عفو پیشنهاد شده است. کاخ سفيد اين ادعا را تکذيب می کند.

مشکلات قانونی آسانژ از سال ۲۰۱۰ آغاز شد، زمانی که او به درخواست سوئد در لندن دستگیر شد که می خواست او را در مورد ادعاهای تجاوز جنسی و تجاوز جنسی دو زن زیر سؤال برد. او از رفتن به استکهلم خودداری کرد و گفت از استرداد یا استرداد غیرقانونی به آمریکا یا اردوگاه زندان آمریکا در خلیج گوانتانامو کوبا می ترسد.

...

tinyurlbitlyis.gdu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.de
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن