باید بدانید Vocab برای ووهان Coronavirus: از قطرات به زئونوز

بزرگنمایی این تصویر آنجلا Hsieh برای NPR جهان است که با آب گرفتگی شاید ناآشنا کلمات و عبارات در

توسط MINERALNEWS در 9 بهمن 1398
Angela Hsieh for NPR
بزرگنمایی این تصویر
آنجلا Hsieh برای NPR

جهان است که با آب گرفتگی شاید ناآشنا کلمات و عبارات در پوشش تازه کشف شده coronavirus — شروع با کلمه "کوروناویروس." (پایین را نگاه کنید برای تعریف).

آن را مفید به درک مربوط به واژه های پزشکی در طول زمان بحران بهداشتی می گوید: ملیسا نولان یک پزشک و یک استاد اپیدمیولوژی در آرنولد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کارولینای جنوبی است. "هنگامی که شما آموزش مردم آنها نه به ترس. و آنها می توانند درک کنند چه شخصی خود را در خطر است."

نولان که مشغول به کار به عنوان یک بیماری محقق در بیمارستان کودکان تگزاس در طول H1N1 شیوع در سال 2009 همراه با اپیدمیولوژی Peter Krause از دانشگاه ییل دانشکده بهداشت عمومی کمک کرد شناسایی و تعریف برخی از واژه های کلیدی مربوط به بیماری های عفونی.

Coronavirus: این اصطلاح اشاره دارد به یک دسته از ویروس ها است که می تواند باعث تب و مشکلات تنفسی پنومونی و اسهال. برخی از آنها به طور بالقوه کشنده است. دیگران می تواند باعث یک درصد خاصی از سرماخوردگی شایع است. نام آن از کلمه لاتین "تاج" که به معنی تاج است. زیر میکروسکوپ این ویروس ها توسط دایره با سنبله پایان در حباب های کوچک.

Coronaviruses سرچشمه در حیوانات — مثل شتر civets و خفاش ها — و معمولا انتقال به انسان است. اما گاهی اوقات یک coronavirus جهش ژنتیکی و عبور می تواند از حیوانات به انسان و سپس از انسانی به انسان به عنوان مورد با سارس (سندرم حاد تنفسی) بیماری همه گیر در اوایل 2000s.

رمان coronavirus: یک coronavirus فشار است که قبلا شناخته شده به گفته CDC. این ووهان coronavirus برای مثال رمان به دلیل آن است که یک ویروس تنفسی که برای اولین بار شناسایی شده در ووهان چین در ماه دسامبر 2019.

اپیدمی: یک افزایش ناگهانی در تعداد موارد بیماری در یک منطقه جغرافیایی خاص فراتر از تعدادی مقامات بهداشتی به طور معمول انتظار می رود. افزایش رخ می دهد که در یک نسبتا کوچک منطقه جغرافیایی و یا در میان یک گروه کوچک از مردم ممکن است به نام "شیوع."

برای مثال CDC تماس HIV/ایدز که بر 1.2 میلیون نفر در ایالات متحده یک "بیماری همه گیر." در مقابل CDC به نام دو مورد از بیماری از نوشیدن شیر خام (listeriosis) در ایالات متحده یک "شیوع."

آنفلوآنزای مرغی: یک بیماری همه گیر پوشا بسیاری از کشورها و/یا چند قاره است. تفاوت بین شیوع یک بیماری همه گیر و همه گیر می تواند تیره و بستگی به نظرات دانشمندان و مقامات بهداشتی.

ظهور بیماری: بیماری رخ می دهد که در جمعیت های خاص جغرافیایی منطقه برای اولین بار و یا یک بیماری است که در حال حاضر در سطوح پایین در یک منطقه اما پس از آن به سرعت می رسد و قله های جدید در تعداد موارد گزارش شده است.

حیوانات-رابط انسان: نقاط تماس بین انسان و حیوانات — وقتی مردم قطع جنگل ها و راه اندازی خانه های که در آن حیوانات جنگل هنوز هم شایع است ، برخی از انواع بیماری از حیوانات به انسان ها در این رابط کاربری است. (توجه داشته باشید: در همه این تعاریف "حیوانات" اشاره به حیوانات غیرانسان.)

مخزن: یک حیوان و گیاه و یا محیط زیست است که در آن یک بیماری می تواند باقی بماند برای مدت زمان طولانی. برای مثال برخی از خفاش ها به عنوان یک مخزن برای هاری و می تواند به گسترش این بیماری با گزش انسان است.

زئونوز: هر بیماری که از حیوانات به مردم است. حیوانات می تواند طیف وسیعی از کوچک کنه به lumbering گاو.

انتقال: چگونه یک بیماری منتقل شده است. این اتفاق می افتد در راه های مختلف. تاپیک انتقال مستقیم — فرد-به-فرد تماس و قطرات گسترش (نگاه کنید به تعاریف زیر). و وجود غیر مستقیم انتقال, برای مثال, مصرف مواد غذایی آلوده و آب گاز گرفته شدن توسط یک بیماری-حمل پشه یا تیک یا تنفس در یک میکروب های انجام شده توسط گرد و غبار.

فرد-به-فرد تماس: چگونه یک بیماری ممکن است از یک فرد به دیگری است. این می تواند اتفاق می افتد در بسیاری از راه بوسیدن, لمس کردن, سکس با تبادل مایعات بدن, عطسه یا سرفه.

قطره: اسپری تولید شده توسط عطسه و سرفه و یا حتی صحبت کردن. "آیا شما تا کنون دیده می شود که نوع کلاسیک عکس از یک بچه سرفه و مقدار قطرات میاد بیرون ؟ می گوید:" نولان. "این aerosolized ذرات از ریه های خود را در حال respired" — است که نفس ،

قطرات می تواند از گسترش بیماری که فرد آلوده سرفه یا عطسه و اسپری زمین در نزدیکی فرد دهان و بینی و یا چشم. آن را نیز می تواند گسترش زمانی که یک فرد لمس یک قسمت از بدن و یا یک سطح با قطرات آلوده و سپس لمس صورت خود.

جداسازی: جدا آلوده و افراد بیمار از افراد سالم است. بیمارستان ها معمولا قرار دادن افراد بیمار در انزوا به جلوگیری از گسترش بیماری است.

قرنطینه: جدایی و یا محدودیت حرکت از افراد که در ظاهر سالم باشد اما ممکن است در معرض یک بیماری عفونی به دیدن اگر آنها را تبدیل به بیمار است. طول قرنطینه بستگی به دوره کمون برای این بیماری است. در طول شیوع بیماری ابولا به عنوان مثال آن بود 21 روز.

تماس با ردیابی: شناسایی افرادی که ممکن است در تماس با یک فرد مبتلا به یک بیماری در طول . "هنگامی که شما می دانید چه دوره کمون است – زمانی که شما در معرض ویروس به زمان شما دچار علائم – شما از فرد آلوده و می گویند که شما را در شخصی تماس نزدیک با در آن دوره زمانی می گوید:" نولان.

غربالگری: سلامت چک کنید و ببینید که آیا یک فرد به یک بیماری اغلب با در نظر گرفتن درجه حرارت خود را و سپس پرسیدن سوال در مورد علائم اگر درجه حرارت بالا است. آن را ممکن است به عنوان ساده به عنوان "آیا شما یک سرفه می گوید:" نولان.

نرخ باروری: همچنین به نام R0تلفظ "R هیچ" اصطلاح اشاره دارد به یک شماره است که نشان می دهد infectiousness از یک ویروس و یا یک پاتوژن در یک محل خاص. "برای هر یک نفر آلوده چگونه بسیاری از دیگران را آلوده می گوید:" نولان. بنابراین برای مثال اگر نرخ باروری به یک بیماری در یک منطقه جغرافیایی است که 11 که تعداد متوسط انتظار ثانویه موارد ناشی از یک فرد آلوده.

"واقعا آن را نشانه ای از چگونه به سرعت چیزی می تواند گسترش" او می افزاید.

آیا از نظر شما شنیده ام در پوشش ووهان شیوع کروناویروس که شما می خواهم برای دیدن تعریف شده ؟ آنها را به ما ایمیل با موضوع خط "ووهان coronavirus واژگان" در goatsandsoda@npr.org و ما ممکن است آنها را در یک به روز رسانی از این داستان.tinyurlrebrandlybitlyis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netcutt.ly
آخرین مطالب