'به نظر می رسید آخرالزمانی' 40 سال پیش در هنگام Mount St. Helens فوران

بزرگنمایی این تصویر نمایی از کوه سنت هلن فوران در 18 مه 1980. © Ty & Alan کارنی پنهان کردن عنو

توسط MINERALNEWS در 29 اردیبهشت 1399
بزرگنمایی این تصویر

نمایی از کوه سنت هلن فوران در 18 مه 1980. © Ty & Alan کارنی پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان
© Ty & Alan کارنی

من 150 مایل دور در 18 مه 1980 زمانی که کوه سنت هلن وزید اما من تخت را تکان داد و ویندوز در اورگان یک قاب لرزاند.

من با عجله به ایستگاه های رادیویی و آن clacking آسوشیتد پرس سیم ماشین و کشیده توده ای از سیم کپی از کف. به گزارش آینده از جنوب غربی ایالت واشنگتن شد سخت به این باور است:

 • جوش پر از خاکستر افزایش 15 مایل بالا است.
 • بالا 1,300 پای کوه رفته است.
 • شمال شیب دمیده با بهمن از گل و سنگ و یخ دفن دره ها و مسابقه پایین دست.
 • یک pyrochlastic جریان سوزاننده خاکستر داغ و گاز است.
 • مایل پس از مایل از داگلاس شاه درخت جنگل mowed پایین مانند خلال دندان.
 • درختان و تخته سنگ, ورود کامیون ها و خانه های شناور پایین رودخانه و فوق العاده به پل.
 • Ashfall تا ضخیم روز تبدیل به شب در سراسر شرق واشنگتن و آیداهو و مونتانا.
 • از جان گذشته, نجات, تلاش های در جریان برای ده ها تن از مردم از دست رفته.

به نظر می رسید آخرالزمانی.

نگاه نزدیک

و این نگاه که راه بیش از حد صبح روز بعد وقتی که من برای اولین بار نگاه اجمالی. همکار و من صحبت ما راه گذشته موانع پلیس در سمت جنوب کوه و پس از گرد کردن یک به نوبه خود در جاده ها ما آمار ترمز و gasped.

خاکستری و سیاه و سفید plume ادامه داد: برای شلیک کردن از یک دهانه و مایل به آسمان تاریک. وجود دارد وهم آور چشمک می زند آبی رعد و برق در پر و ضخیم ابر خاکستر رفتن شمال.

نمای هوایی از Plinian ستون فوران کوه سنت هلن در 18 مه 1980. رابرت Krimmel/USGS پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان
رابرت Krimmel/USGS

پس از آن سنگین ashfall بسته جاده ها و مدارس و فرودگاه ها در سراسر شرق واشنگتن است. حتی تحویل نامه متوقف شده است. خاکستر شد و خیره کننده برای رانندگان و خطرناک است اگر استنشاق. آن را کشف و ضبط موتورهای اتومبیل و باعث اجرا در شلنگ تنکه پوش که به بسته بندی کردن در اطراف کاربراتور و فیلتر هوا برای محافظت از.

اما هیچ کدام از آن نسبت به آنچه در آن بود نزدیک و در داخل آن آتشفشانی گرداب.

و آن را همه آغاز شد و بدون هشدار. با وجود دو ماه از زلزله ashfall و رشد برآمدگی در سمت شمال کوه شب قبل آرام بود. صبح که شد آرام. مخروطی شکل کوه بود یک گوشته سفید از برف است.

"اگر وجود داشته باشد و انتشار [از خاکستر] آن خواهد بود سیاه" گزارش جری مارتین, ژامبون اپراتور رادیو مستقر در خط الراس هشت مایل از قله. مارتین بخشی از یک شبکه از داوطلبان نظارت بر کوه برای واشنگتن سازمان مدیریت اضطراری.

"خواهیم دید چه اتفاقی می افتد امروز," او گفت:.

"ونکوور, ونکوور. این است آن!"

ایالات متحده سازمان زمین شناسی زمین شناسی دیوید جانستون بود دو مایل نزدیک تر است. او تا به حال یک ماشین و camper و خواستار شد در گزارش USGS پست فرماندهی در ونکوور بشویید. روز قبل از او متقاعد شده بازدید کنندگان از دانشگاه واشنگتن به ترک. آنها می خواستند به اردوگاه با او یک شبه. "خیلی خطرناک" او به آنها گفت.

بزرگنمایی این تصویر

USGS زمین شناس, David A. Johnston با گاز-تجهیزات تشخیص. USGS پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان
USGS
بزرگنمایی این تصویر

دیوید جانستون وارد دهانه کوچک در قله کوه سنت هلن قبل از 18 مه 1980 فاجعه بار سقوط و فوران است. USGS پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان
USGS

همچنین مشاهده و گزارش از طریق رادیو هام شد Ty و ماریانا کارنی که شنیده جری مارتین گزارش در 8:32 صبح

"در حال حاضر ما باید یک فوران در اینجا" مارتین گفت: از طریق استاتیک صدای او آرام در ابتدا و سپس در حال رشد بیشتر و بیشتر نگران. "و در حال حاضر ما باید یک اسلاید پایین آمدن. کل ... northwest طرف کشویی پایین. و آن را در آینده بر روی خط الراس به سمت من."

جانستون فریاد زد به رادیو: "ونکوور, ونکوور. این است آن!"

مارتین هنوز گزارش و تا به حال یک دید واضح و روشنی از Johnston.

"Camper و ماشین است که فقط در جنوب مرا پوشانده شده است. آن را به من بیش از حد" او گفت:.

این Kearneys دیدم که آنها خواهد بود.

"ما در حال خروج از منطقه است. ما در حال خروج از منطقه است!" Ty فریاد زد به رادیو.

بزرگنمایی این تصویر

Ty و ماریانا کارنی بازگشت به آتشفشان پست مشاهده در ماه اوت سال 1980. آلن کارنی پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان
آلن کارنی

او و ماریانا پیچ و مهره ای را ون و ضربه زدن به گاز. آنها پارک کرده بود رو به سراشیبی و پاک کرده بود خاک جاده از سنگ ها در مورد آنها نیاز به فرار سریع است.

"ما نگاه ما ون ویندوز" ماریانا به من گفت که نزدیک به دو دهه بعد. "وجود دارد چیزی جز خاکستر و ابرها و همه از این ستون [از خاکستر و دود]. این زمانی بود که من احساس, خدای من, شاید ما برنده را از اینجا دریافت کنید."

این Kearneys ساخته شده آن را در سراسر جنوب غربی کنار کوه بود که محافظت از انفجار.

"ما احساس می کنیم بسیار خوش شانس برای زنده ماندن و روشن جاده" Ty به یاد می آورد. "مردم دیگر البته تا به حال واقعا ... بد هم خشن خارج از آن."

بدن پر از خاکستر

مایک مور شد و معترضان با همسر و دو دختر جوان 13 کیلومتر از کوه. هنگامی که ما صحبت کرد و در سال 1999 او تا به حال مجموعه ای از عکس از آن روز در سال 1980. همه آنها به دلیل بی رنگ خاکستری و سیاه و خاکستر در ادامه به سقوط از آسمان و همه چیز را پوشش داده بود در غیر این صورت سبز رنگ جنگل سبز.

"ما رنگ اصلی که ما دیدم چادر ما هنگامی که ما در آنجا اردو زدند آن شب پس از تلاش حدود 18 ساعت به خارج و قادر به آن را" مور گفت.

این مورز صرف شده که 18 ساعت trudging از طریق خاکستر و بالا رفتن و بیش گسترده درختان افتاده است. وجود دارد خیره کننده رعد و برق در زمان مور گفت و رعد و برق پر سر و صدا. آنها آغشته به برخی از پیراهن و پیچیده آنها را در اطراف دهان خود را برای جلوگیری از استنشاق خاکستر که افتاد مثل برف سنگین.

هنوز مور به من گفت: "وضعیت ما نیست نسبت به آنچه که مردم دیگر را از طریق رفت."

این مورز بودند نجات توسط جستجوگران در یک هلیکوپتر. اما سقوط و باد خاکستر در انفجار منطقه تحت پوشش 230 مایل مربع ساخت آن را دشوار برای پیدا کردن همه به دام افتاده است.

"به من احساساتی ترین داستان از یک نجیب زاده بود که در بسیار خوب شکل فیزیکی" مور به یاد می آورد و اشاره کرد که او تا به حال عقل به قرار دادن خود را در یک کیسه خواب به عنوان او تلاش برای پیاده روی کردن.

بزرگنمایی این تصویر

قبل از فوران مارس 18 سال 1980 کوه سنت هلن ارتفاع بود 2,950 m (9,677 ft). USGS پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان
USGS

"او ساخته شده آن 14 مایل قبل از او در نهایت سقوط کرد و به خواب رفت. و بدن داشت خود را با ریه و نای و دهان و بینی خود را پر از خاکستر."

"این باعث می شود نگاه ماه مانند یک زمین گلف"

چند روز پس از فوران, من صعود به یک هلیکوپتر نظامی با دیگر خبرنگاران. ما بخشی از یک پرواز سپاه مطبوعات زیر دریایی یک و جیمی کارتر رئیس جمهور به عنوان او سفر کرد این انفجار در منطقه. این یک مبارزه برای توصیف آنچه که ما را دیدم. رودخانه هنوز هم فشرد با سیاهههای مربوط به گل و لای و آوار. پا انباشت اشیاء بدست آمده صدها فوت عمیق هنوز منتشر ابرها از بخار. همه چیز خاکستری و یا سفید و درختان در مایل پس از مایل از وارد جنگل تمام اشاره کرد و در همان جهت.

رئیس جمهور کارتر همچنین تلاش برای توصیف آن زمانی که ما فرود در یک فرودگاه کوچک.

"کسی گفت آن نگاه مانند یک moonscape اما ماه به نظر می رسد مانند یک زمین گلف نسبت به آنچه وجود دارد" کارتر گفت: ایستاده بر روی آسفالته در یک ژاکت و گل ،

"خاکستر است چند صد فوت عمق. وجود دارد فوق العاده ای ابرها از بخار به عنوان عظیم توده ها به عنوان بزرگ به عنوان یک تلفن همراه وجود دارد دروغ ذوب. وجود دارد هیچ راهی برای توصیف آن است. آن را باور نکردنی دید."

فوران بزرگی نیز دشوار است به درک:

 • 3.7 میلیارد متر مکعب از کوه لعنتی دور
 • یک دره رودخانه به خاک سپرده شد تا آنجا که 600 پا عمیق
 • 24 megatons از انرژی آزاد شده بیشتر از بمب اتمی کاهش یافته است در هیروشیما
 • جنگل ها از درختان و خاک به سنگ بستر
 • به اندازه کافی چوب عیار پایین به ساخت 300,000 خانه
 • 27 پل و 200 خانه های آسیب دیده و یا نابود
 • خاکستر عبور از ایالات متحده در سه روز و گردان جهان در دو هفته
 • زمین در دماهای بالا به عنوان 1,300 درجه F

تعریف خطر

مرگ و میر رسیده 57 و شامل ژامبون اپراتور رادیو جری مارتین و USGS زمین شناس دیوید جانستون. اما سه نفر از کسانی که کشته شدند در خارج از "منطقه قرمز" ایجاد شده توسط واشنگتن و رژیم صهیونیستی است. Dixy لی ری. زمین شناسان تا به حال تحت فشار قرار دادند برای یک منطقه بزرگتر با تخلیه اجباری. اما فشار به کوچک شدن منطقه خطر شدید بود از کابین صاحبان گردشگران و کوهنوردان و ورود شرکت های, از جمله Weyerhaeuser از چوب غول پیکر است که مالکیت خصوصی جنگل ها در این منطقه است.

تعریف یک منطقه خطر بود از روی حیله و تزویر به دلیل پیش بینی های آتشفشانی رفتار گریزان است. در واقع زمان و مقدار و جهت مارس 18 انفجار به مبارزه طلبیده آنچه در زمین شناسان بر این باور بودند بر اساس رفتار گذشته از کوه سنت هلن و دیگر آتشفشان.

قدرتمند جانبی انفجار مناسب نیست درک خود را از کوه های گذشته. قدرت انفجار آنها را شگفت زده. و با وجود دو ماه از زلزله ashfall و رشد برآمدگی در شمال پهلو و زمان فوران شگفتی کامل بود.

"وجود دارد هیچ نشانه ای شد که آن را به اتفاق می افتد در 8:32 در صبح روز 18 مه" می گوید: ست موران دانشمند در شارژ در آبشار آتشفشان رصدخانه در ونکوور بشویید. "وجود دارد هیچ کوتاه مدت نشان می دهد. و به حال شده است بسیاری از خوش بینی وجود دارد که می توان نشانه هایی" از زمین شناسی فوران.

بزرگنمایی این تصویر

آوار بهمن سپرده از فوران خفه شمال چنگال Toutle دره رودخانه. USGS پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان
USGS

زمین شناسان پس از مستند شبیه آتشفشانی رفتار در کوه سنت هلن و جاهای دیگر. فوران به آنها اطلاعات جدید در مورد آنچه به دنبال در سپرده فوران پشت سر بگذارید.

اما آنها هنوز هم هشدار می دهند که فوران عظیم رخ می دهد به طور ناگهانی در کوه سنت هلن و دیگر آبشار کوه آتشفشان از جمله Mt. رینر در واشنگتن و Mt. هود در اورگان. ممکن است کم و یا هیچ هشدار دهنده از انفجار بزرگ یا فاجعه بار گل و لای و آوار جریان می یابد. بنابراین آسیب پذیر جوامع شناسایی شده اند و هشدار داد. و نظارت از راه دور شبکه های تاسیس شده اند.

"این درس ما قطعا آموخته در کوه سنت هلن" مورن می گوید. "آن مؤثر بر قرار دادن [از] ابزار در دیگر آتشفشان است که در برخی از موارد نمی فوران در هزاران سال. اما وجود دارد بالقوه برای آنها را به انجام این کار در صورتی که آتشفشان از خواب بیدار."

"هیچ کس نمی تواند آن را متوقف کند"

کوه سنت هلن و دیگر آبشار آتشفشان در حال انتظار برای از خواب بیدار در نهایت. در واقع هشدار بالا بود از سال 2004 تا سال 2008 زمانی که زلزله و خاکستر انتشار آمار Mount St. Helens دوباره. اما فوران نسبتا جزئی است.

Ty کارنی شد و فلسفی هنگامی که ما صحبت کرد و در سال 1999 در مورد تماشا و انتظار برای آینده فوران.

"این چیزی نیست که اتفاق می افتد اغلب در طول عمر یک انسان" کارنی گفت. "و این طبیعت است. هیچ کس نمی تواند آن را متوقف کند."

هوارد Berkes تحت پوشش فوران سال 1980 کوه سنت هلن برای NPR و بازگشت به آتشفشان برای داستان های متعدد در طول سال. بازنشسته شد در سال 2019 پس از 38 سال به عنوان یک خبرنگار NPR.tinyurlbitlyis.gdu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.de
آخرین مطالب