کارشناسان هشدار می دهند موضع گیری چین و هند جنگ غیرعمدی را به خطر می بیند

SRINAGAR، هند - به عنوان یک درگیری نظامی ماه ها بین هند و چین در امتداد طولانی شدن مرز کوهستانی مورد مناقشه خو

توسط MINERALNEWS در 16 شهریور 1399

SRINAGAR، هند - به عنوان یک درگیری نظامی ماه ها بین هند و چین در امتداد طولانی شدن مرز کوهستانی مورد مناقشه خود، کارشناسان هشدار می دهند که کشورهای مسلح هسته ای - که در حال حاضر در خونین ترین درگیری خود را در دهه ها درگیر - می تواند ناخواسته به جنگ اسلاید.

به مدت ۴۵ سال، یک سری توافقات، نوشته شده و نانوشته، آتش بس ناآرام در امتداد مرز در لبه شرقی منطقه هیمالیا در کشمیر را حفظ کرد. اما حرکت ها و درگیری ها در طول چند ماه گذشته اوضاع را غیرقابل پیش بینی کرده است و این خطر را بالا برده است که محاسبه غلط از هر دو طرف می تواند پیامدهای جدی داشته باشد که فراتر از منطقه سرد بیابان طنین انداز شود.

سرتیپ دی اس هودا که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ به عنوان فرمانده شمالی ارتش هند خدمت می کرد، می گوید: «وضعیت بر روی زمین بسیار خطرناک است و می تواند از کنترل خارج شود.» "بسیاری بستگی خواهد داشت که آیا دو طرف قادر به کنترل وضعیت فرار و مطمئن شوید که آن را به مناطق دیگر گسترش نمی یابد."

این دو غول آسیایی چندین دور گفتگو انجام داده اند که عمدتا فرماندهان نظامی را در بر می گیرد، بدون موفقیت. وزيران دفاع آنها روز جمعه در پايتخت روسيه با هم ملاقات کردند تا سعی کنند به بن بست پايان دهند. این اولین تماس مستقیم سطح بالا بین طرفین از زمان فوران موضع گیری در منطقه لداخ چهار ماه پیش بود.

هفته گذشته دو ملت پرجمعیت جهان که هزاران کیلومتر (مایل) مرز مورد مناقشه را به اشتراک می گذارند، یکدیگر را به تحریکات تازه ای از جمله ادعاهای عبور سربازان به خاک یکدیگر متهم کردند.

هند گفت سربازان آن کشور هفته گذشته دو بار جنبش های "تحريک آميز" ارتش چين را خنثی کردند. به نوبه خود وزارت دفاع چین سربازان هندی را به عبور از خطوط تثبیت شده کنترل و ایجاد تحریکات در امتداد مرز متهم کرد.

تنش ها در اوايل ماه مه با نزاع و جدال بين سربازان آغاز شد. اوضاع در ماه ژوئن هنگامی که با باشگاه ها، سنگ ها و مشت ها جنگیدند به شدت بالا گرفت و ۲۰ سرباز هندی کشته و ده ها زخمی برجای گذاشت. چين هيچ گونه تلفاتی را گزارش نکرد.

موضع گیری بیش از بخش های مورد مناقشه از چشم انداز بکر در منطقه ای است که دارای بالاترین نوار فرود در جهان و یخچال طبیعی است که تغذیه یکی از بزرگترین سیستم های آبیاری در جهان است.

هودا گفت در حالی که فکر نمی کند هیچ یک از دو طرف به دنبال جنگ تمام عیار باشند، «مصیبت واقعی» فروپاشی توافقات و پروتکل های موجود است.

وانگ لیان، استاد روابط بین الملل دانشگاه پکن در پکن گفت احتمال جنگ باز بعید است زیرا هر دو طرف در برخوردهای اخیر خویشتن داری نشان داده اند. اما او همچنين گفت دهلی نو تحت فشار احساسات داخلی ضد چين قرار دارد و از اقدامات سخت تر آمريکا عليه پکن جسور شده است.

وانگ می گوید: «من فکر نمی کنم (هند) تا آنجا پیش برود که درگیری نظامی مقیاس بزرگتری را بالا برد، اما معتقدم هر دو طرف در حال آماده سازی هستند.»

هند و چین مرز مورد مناقشه و تعیین نشده ۳۵۰۰ کیلومتری (۲۱۷۵ مایلی) معروف به خط کنترل واقعی را دارند که از منطقه لداخ در شمال تا ایالت سیکیم هند کشیده شده است.

ملت ها در سال ۱۹۶۲ با یک جنگ مرزی جنگیدند که به لداخ نیز سرازیر شد و به آتش بس شکننده ای پایان داد. از آن زمان، سربازان هر دو طرف در منطقه مرزی تعریف نشده گشت زنی و نگهبانی کرده اند، بر اساس پروتکل هایی که دو کشور شامل استفاده ن کردن از سلاح گرم علیه یکدیگر بودند، کار می کردند.

اما راهول بدی تحليلگر دفاع گفت هند در پی برخورد مرگبار ماه ژوئن قوانين نامزدی در امتداد مرز را تغيير داد. وی گفت به فرماندهان محلی «آزادی آغاز پاسخ های کافی و متناسب به هرگونه اعمال خصمانه» از سوی سربازان چینی داده شده است.

...

tinyurlbitlyis.gdu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.de