این Ktunaxa جنوب شرقی بریتیش کلمبیا همواره رزمندگان شدید هنگامی که یک تهدید تازه ارائه شده خود را در فرم از یک سال دور پیست اسکی تن به تن در قلمرو سنتی خود را — هیچ سوال آنها مبارزه می کنند.

“ما هرگز داد. ما در ادامه و ادامه و ادامه داد:” به یاد می آورد چاد لوقا رئیس سابق که در حال حاضر با این نسخهها کار برای Ktunaxa ملت شورای یادآوری سه دهه از اعتراض و دادگاه در میدان جنگ در جنگهای.

“این نوع از مردم ما همیشه بوده است.”

که پشتکار پرداخت می شود هفته گذشته هنگامی که یک دهه کشمکش بر نوار نسبتا دست نخورده بیابان در کوه های مرکزی بریتیش کلمبیا به پایان رسید با یک اطلاعیه که در کل چیزی حدود 600 کیلومتر مربع خواهد بود — دست به Ktunaxa اول ملت به مدیریت. این باعث می شود زمین واقع در ادم تنومند و بدقواره دره در حدود 200 کیلومتری جنوب شرقی شهر بنف کانادا چهارمین بومی-منطقه حفاظت شده است.

در ضمن یخچال تفریحی این شرکت برگزار شد که توسعه مجوز برای یک منطقه اسکی دریافت نامعلومی پرداخت — حداقل بخشی از بودجه فدرال — در ازای کنار رفتن منافع آن است.

زمین همراه با 21 میلیون دلار برای طراحی و طرح جدید حفاظت از محیط زیست منطقه. حدود 16 میلیون خواهد آمد از اتاوا و بقیه از بنیادهای خصوصی.

بسیاری از تاریخ کانادا ساخته شده است در از بین بردن اول ملت از سرزمین های سنتی قطع آنچه که بسیاری از مردم بومی را به عنوان سنتی خود را موظف به مراقبت از زمین است. این فشار برای قرار دادن بیشتر محافظت از زمین در بومی دست است که نه تنها یک پیروزی برای حفاظت از برخی از مردم بومی می گویند اما یک گام کوچک به سمت ایستادن استعماری اشتباهات.

Chad Luke, who works for the Ktunaxa Nation Council, is happy to see the Qat'muk area of southeastern B.C. placed under Indigenous management.

آن را نیز یک تغییر عمده از چگونه کانادا پارک در طول تاریخ ایجاد شده است. زمانی که بنف اولین پارک ملی ایجاد شد برای محافظت از پتانسیل گردشگری کوهستان چشمه در سال 1887 محلی سنگی-Nakoda تحت فشار قرار دادند و در مدت کوتاهی پس از آن. جورج مباشر, اولین پارک سرپرست نوشت: در مراسم تحلیف خود را گزارش سالانه که “خود را تخریب بازی و غارتگری در میان درختان زینتی خود را بیش از حد بازدیدکننده داشته است مکرر به پارک یک ماده از نگرانی های بزرگ است.” هنگامی که چوب بوفالو در پارک ملی ایجاد شد و در سال 1922 “همه بومی حقوق در نظر گرفته شد خاموش” به عنوان یک پارک کانادا سایت آن را قرار می دهد.

حتی در حال حاضر, کاترین Teneese صندلی از Ktunaxa ملت شورا می گوید نگرانی های مطرح شده توسط یک اول ملت اغلب “afterthoughts” هنگامی که یک منطقه حفاظت شده در حال نقشه برداری. تغییر خواهد کرد که با حمایت از چه Ktunaxa تماس Qat’muk یک گستره از قله ها و جنگل های اطراف وسیع ادم تنومند و بدقواره یخچال.

“من فکر می کنم که یکی از چیزهایی که ما قادر خواهد بود برای به جدول به ارمغان بیاورد ایده ما دانش سنتی صحبت می کند که به ما دیرین اتصال به جای” او گفت:. “ما می خواهیم به مطمئن شوید که آن ملاحظات در بالای لیست.”

Kathryn Teneese is the chair of the Ktunaxa Nation Council. She says the discussion about what Qat'muk will look like is just beginning.

از نگرانی در Qat’muk منطقه یخچال های طبیعی خود را که از Teneese اشاره است در معرض خطر با توجه به تغییر آب و هوا. Qat’muk است که در آن خرس خاکستری روح اعتقاد بر این است که متولد شده اند که در آن می رود تا خود را التیام بخشد و آن را برمی گرداند به روح جهان. 2009 مطالعه همچنین نشان داد که این منطقه شد و به حدود 600 خرس گریزلی.

لوقا می گوید این غیر ممکن است برای توصیف چگونه آن را احساس به منطقه بازگشت و تحت مدیریت بومی مگر اینکه شما را در درک آنچه در آن به معنی اساسا مسئول زمین و همه چیز را به آن متصل می شوند.

او آن را در مقایسه به داشتن شما اولین گربه یا سگ که احساس کل مسئولیت را به دیگری چیز در زندگی است. “از آنجا که برای ما به عنوان اولین کشور مردم ما با توجه به این زمین به دنبال پس از.”

مخاطرات برای گرفتن آن را حق نیز بالا او می افزاید. اگر این زمین است که با موفقیت حفاظت شده “که به معنی من قصد دارم برای زنده ماندن و بقیه مردم می خواهید برای زنده ماندن.”

Qat'muk, located in the Jumbo Valley of British Columbia and the traditional territories of the Ktunaxa First Nation, is known for its mountains, forests and glaciers.

شده اند وجود دارد چهار بومی-مناطق حفاظت شده ایجاد شده در کانادا بیش از چهار سال گذشته — دو در مناطق شمال غربی یکی در آلبرتا و در حال حاضر, در, B. C.

محیط زیست و آب و هوا تغییر وزیر Jonathan ویلکینسون می گوید هر منطقه حفاظت شده متفاوت است بسته به نیازهای منطقه و کشور و ممکن است شامل توافق با دولت فدرال و ایالت یا دولت که با هم کار کنند برای تنظیم پارامترهای.

بیشتر از ستاره در صندوق پستی خود را

هرگز از دست ندهید آخرین اخبار از ستاره. ثبت نام برای خبرنامه ما به بالا امروز داستان های مورد علاقه خود را از مقالات و چیزهای بیشتری را در صندوق پستی خود را

ثبت نام در حال حاضر

“سازگار عناصر هستند که برای این کار باید در درجه اول با تمرکز بر محیط زیست صداقت در راه همان است که یک پارک خواهد بود,” او گفت:. “اما آن را بسیار متفاوت از ساختار حکومت و ساختار حکومت است که رهبری برای اولین بار سازمان ملل.”

برای اولین بار بود Edéhzhíe منطقه حفاظت شده ایجاد شده در سال 2018 به حفاظت از اراضی و آب و حیات وحش مهم به Dehcho Dene در مناطق شمال غربی. آن طیف متنوعی از زمین محافظت می کند کلید زیستگاه برای boreal جنگل و گوزن و چوب گاومیش کوهان دار امریکایی و همچنین یک کلید نقطه توقف برای پرندگان مهاجر.

در سال گذشته سه شرکت نفت بازگشت cenovus اجاره در شمال آلبرتا به دولت است. که زمین شد Kitaskino Nuwenëné Wildland پارک, که, آلبرتا, پارک های مدیریت شرکت از عمل با محلی برای اولین بار سازمان ملل. همان سال یک کشش از boreal جنگل و دشت در انتهای شرقی دریاچه برده بزرگ به نام Thaidene Nene شد یک بومی منطقه حفاظت شده تحت نظارت از Łutsël K’é Dene اول کشور است.

رئیس سابق و MLA استیون Nitah بود منجر مذاکره برای Thaidene Nene و در حال حاضر یک مشاور بومی رهبری ابتکار که طرفداران برای بومی رهبری حفاظت از محیط زیست. او می گوید: حفاظت از فضاهای ایجاد شده توسط مردم بومی ذاتا متفاوت هستند زیرا آنها را به اشتراک به آنچه که او خواستار “قلعه” ایده پارک که دیکته که اکثر فعالیت های انسانی برداشته شود در تعقیب یک ایده از بیابان دست نخورده.

“از یک بومی بخشی از نظر ما نه جدا از طبیعت ما بخشی از طبیعت” Nitah گفت. “این مناطق در حال محافظت از توسعه صنعتی نه از روابط مردم با زمین است.”

A decades-long battle over about 600 square kilometres of relatively untouched wilderness in the mountains of central British Columbia ended recently with the land, known as Qat'muk, becoming Canada's fourth Indigenous-protected area.

در Thaidene Nene برای مثال فعالیت های سنتی مانند شکار و ماهیگیری و توت چیدن — حتی برش چوب — هنوز هم مجاز است.

Edéhzhíe اول منطقه تاسیس شده است comanaged توسط Decho اولین ملت ها و دولت فدرال است. بخش بزرگی از تنظیم شد گسترش نظارت برنامه چراغ اول ملت نگهبان که نظارت بر زمین و آب و انجام گشت های تحقیقاتی و جوانان نظارت.

Nitah گفت: مردم بومی قبول سنتی مسئولیت به دنبال پس از زمین. زمانی که ملت جدید کانادا در زمان زمین از مردم بومی آن دردناک بود, او گفت:, اما این پارک های جدید نشان دهنده یک فرصت برای بازگرداندن اولین بار سازمان ملل به عنوان جانشین زمین. با فضاهای وحشی در سراسر جهان کاهش — یک گزارش سازمان ملل متحد از سال گذشته هشدار داد که از یک میلیون گونه در سراسر جهان در معرض خطر انقراض — او استدلال می کند آن را حس می کند به مشارکت مردم بومی در حفاظت از محیط زیست.

مزایای این پارک بیش از نشت به اول ملت اقتصاد و همچنین Nitah گفت: به عنوان اعضای بیشتر شاغل هستند به عنوان نگهبان و یا اپراتورهای گردشگری محلی است.

وزیر ویلکینسون گفت: دولت “بازتاب” در حذف مردم بومی از اوایل پارک ملی و پارک های کانادا “سوار بر روند آشتی در یک متفکر و قابل توجهی در راه است.”

بومی-مناطق حفاظت شده مهم هستند برای آشتی “در این زمینه از مردم بومی بودن طولانی مدت استوارت از تنوع زیستی و اکوسیستم” او می افزاید.

کانادا در حال حاضر به دنبال برای محافظت از زمین بیشتر است. در سال 2010 دولت فدرال امضا بر روی سازمان ملل متحد کنوانسیون تنوع زیستی که متعهد به محافظت از 17 درصد از هر دو زمین و آبهای داخلی. آخرین سقوط لیبرال ها بالا برده است که وعده به 25 درصد تا سال 2025.

در حالی که وجود دارد هیچ شرکت برنامه ای برای بومی-مناطق حفاظت شده در این لحظه ویلکینسون گفت: این آخرین اطلاعیه یک گام بزرگ رو به جلو و همکاری های جدید در حال “قطعا یک ابزار است که می بینیم با داشتن کاربرد گسترده تر در آینده است.”

با Ktunaxa ملت شورای گرفتن برنامه برای Qat’muk در جریان Teneese اشاره می کند که آشتی مهم مداوم مکالمه در کشور اما خواستار این مناطق حفاظت شده یک “ملموس نمایندگی” از این مسیر.

“این تنها یک قطعه کوچک از آنچه باید اتفاق می افتد در این کشور است اما این یکی است که مردم قادر خواهد بود برای دیدن و احساس و لمس است.”

با فایل های از کانادا مطبوعات

tinyurlrebrandlybitlyis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.detny.im