فیزیکدان و Iconoclastic متفکر Freeman Dyson می میرد در 96

بزرگنمایی این تصویر

Freeman Dyson شناخته شده بود برای فکر کردن در مورد موضوعات مختلف از موجودات فرازمینی به فیزیک بنیادی. نیویورک دیلی نیوز بایگانی/NY Daily News via Getty Images پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان

نیویورک دیلی نیوز بایگانی/NY Daily News via Getty Images

تحسین فیزیکدان Freeman Dyson که بمب ریشه های زندگی, سفر بین ستاره ای و بسیاری دیگر از موضوعات درگذشت جمعه در سن 96.

دخترش میا Dyson NPR گفت که پدرش درگذشت و پس از یک بیماری کوتاه.

Freeman Dyson شناخته شده بود برای کار پیشگامانه در فیزیک و ریاضیات اما حس کنجکاوی خود را در بازه زمانی فراتر از این زمینه ها.

“او هرگز (Ph. D.) می گوید:” Robbert Dijkgraaf مدیر برای موسسه مطالعات پیشرفته در پرینستون, N. J., که در آن Dyson کار کرده است. “او احساس او ابدی دانشجوی کارشناسی ارشد و پس از او تا به حال یک مجوز علاقه مند به همه چیز است.”

Dyson متولد شد و در کروتهرن انگلستان در سال 1923. او مورد مطالعه فیزیک و ریاضیات در کالج ترینیتی در کمبریج جایی که او کار می کرد با فیزیکدانان از جمله پل دیراک و Arthur Eddington. در طول جنگ جهانی دوم او یک دانشمند غیر نظامی با نیروی هوایی سلطنتی بمب افکن فرمان.

پس از جنگ او به ایالات متحده به مطالعه فیزیک. همراه با فیزیکدان ریچارد فاینمن او قادر به آشتی دادن دو رقیب نظریه الکترودینامیک کوانتومی مطالعه چگونه ذرات زیر اتمی و نور تداخل می کنند. “او قادر به نشان می دهد که تمام این نقاط مختلف مشاهده شد و همان چیزی که” Dijkgraaf می گوید. “او بزرگ بود یکی کننده فیزیک.”

این کار هنوز هم به عنوان اساسی برای فیزیک مدرن. “مدل فعلی از فیزیک ذرات بنیادی است, نوشته شده در زبان است که Dyson کمک به توسعه” او می گوید.

Dyson به طور دائم عضو موسسه مطالعات پیشرفته در سال 1953. از قرار گرفتن وجود دارد او را دنبال بسیاری از موضوعات دیگر مورد علاقه. او کمک کرد تا به طراحی ذاتا ایمن راکتور هسته ای است که می تواند عمل “حتی در دست یک ادم سفیه و احمق.” در سال 1958 او پیوست پروژه اوریون یک طرح به قدرت یک فضاپیما با کنترل انفجار هسته ای.

سفینه فضایی ساخته شده اما Dyson بعد از توصیف آن به عنوان “هیجان انگیز ترین و در بسیاری از شادترین من زندگی علمی.” Dijkgraaf می گوید Dyson بود احتمالا یکی از تعداد کمی از مردم بر روی زمین است که احساس می شود اجازه پایین توسط 1969 ماه فرود: “این همه نگاه بسیار ناامید کننده در Freeman, چشم,” او می گوید. Dyson می خواستم برای رفتن به زحل با هسته ای-سوخت موشک. “[او] بود به نوعی تجسم هواپیماهای جت و در پایان ما در زمان یک دوچرخه است.”

برای خود فکری دستاوردهای Dyson در نظر گرفته شد به عنوان نوع و به راحتی نزدیک. “من شنیده ام او صحبت را به هر کسی” میا Dyson می گوید. “این که آیا شما یک blue-collar worker یا U. N. سفیر شما مرتب کردن بر اساس همان پذیرش از پدر من است.” (هر چند او می افزاید: او تلاش خود را برای کمک به کودکان خود ریاضی درس: “در آن ابتدایی که او نمی دانم که چگونه به آن را توضیح دهید.”)

در عین حال او نیز قادر به تحریک اختلاف نظر با برخی از ایده های خود را. بعدها در زندگی او به خصوص به خوبی شناخته شده برای شک و تردید خود را از تغییر آب و هوا, هر دو به عنوان یک پدیده و به عنوان چیزی است که انسان باید به نگرانی در مورد. “همه شواهد ما این است که ما با داشتن برخی از اثر آب و هوا,” او گفت: در سال 2012 تصویری. “این روشن نیست که آیا آن را خوب یا بد است. روشن نیست که آیا از آن خواهد شد یک فاجعه یا نه.”

جامعه علمی قریب به اتفاق مخالفت با خود را ارزیابی. “فریمن بود contrarian; او تا به حال بسیار سرگرم کننده با در نظر گرفتن مخالف نظر” Dijkgraaf می گوید. “اما contrarians همیشه درست است.”

“من استفاده می شود به احساس غم چرا که او تا به حال یک صدای مردم به گوش او” میا Dyson می گوید. “اگر او را پرتاب وزن خود را پشت تلاش برای کاهش تغییرات آب و هوا, او می تواند انجام شود بسیار خوب است. اما زمانی که من قرار داده که به او می گویند, ” من فکر می کنم من انجام خوب: اگر من بازی مدافع شیطان, من مردم را به فکر کردن در مورد حقایق و دیدن آنها برای چه هستند.’ ”

Freeman Dyson نوشته اغلب پنجه افراد است که بیشتر داستان های علمی تخیلی تر از علم است. او نوشت: در مورد Dyson حوزه که سازه های فرضی است که می تواند ساخته شده در اطراف تمام ستاره ها و Dyson درخت مهندسی ژنتیک گیاهی است که ممکن است قادر به عبور از کیهان در داخل یک ستاره دنباله دار.

“وجود دارد هیچ رشته: هنر, علم, تاریخ موسیقی که در او نیست عشق” میا Dyson می گوید. او اضافه می کند که او باقی مانده معنوی در طول زندگی خود هر چند او رد مذهب سازمان یافته و یا هر چیزی که سعی کردم “شامل درک خود را از خدا و بی نهایت است.”

Dyson گذشت در Princeton, N. J. او جان سالم به در با همسر خود و وابستگان درجه او شش فرزند و 16 نوه.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.de