بزرگنمایی این تصویر

نوازنده ساکسیفون لی Konitz بازی در نیویورک ایجاد کرد پیشتاز در سال 2010. جان راجرز/برای NPR پنهان کردن عنوان

تعویض عنوان

جان راجرز/برای NPR

لی Konitz های پرکار جاز نوازنده ساکسیفون که نگهداری مفرد سبک و ارادت به بداهه نوازی در سراسر زندگی حرفه ای کشیده است که بیش از 70 سال درگذشت روز چهارشنبه در Lenox Hill بیمارستان در نیویورک در سن 92. پسرش جاش Konitz تایید به NPR که باعث شد پنومونی مرتبط با COVID-19.

لی Konitz بخشی از یکی از مهمترین جشن های ضبط شده در موسیقی جاز تاریخ است. در سال 1949 و 1950 او با بازی با مایلز دیویس Nonet سه نفر از جلسات که آن را تبدیل به دیویس’ 1957 آلبوم تولد سرد. Konitz شد آخرین بازمانده نوازنده که در این جلسات.

YouTube

اما 60 سال پس از آن تاریخی ضبط شده ساخته شد Konitz نشسته در سمت غرب بالا اتاق نشیمن و اخراج تولد سرد به عنوان صرفا موسیقی نوشته شده با اتفاقی تکنوازی داشتن کمی برای انجام با آنچه که او را دیدم به عنوان قلب جاز: بداهه است.

“‘Improvisary’ به معنی ‘unforheard’ — پیش بینی نشده — من نمی دانم چه کلمه لاتین برای “شنیده” است اما آن چیزی که” Konitz گفت. “و این سوال که من از اصطلاح improvisers: چه مقدار از آنچه شما بداهه واقعا از قبل برنامه ریزی شده است ؟ این ایده که موسیقی پر از شگفتی است.”

YouTube

Konitz اختصاص داده شده یک عمر به ساخت تعجب آور موسیقی. به عنوان او گفت: NPR در سال 1980 Konitz خود احترام عمیق به صورت بداهه به عنوان یک نوجوان, زمانی که او سه سال را صرف مطالعه و بازی با نابینایان پیانیست Lennie ary news.

“این بسیار الهام بخش” Konitz گفت. “من واقعا شروع به موسیقی جدی تر. من فقط یک بچه با نوعی از تسهیلات. و او نشان داد به من به جهت این موسیقی واقعا.”

Konitz متولد شد و در شیکاگو در Oct. 13, 1927. در یک حرفه ای است که به طول انجامید هفت دهه او بداهه در نمرات سوابق در هر تصور تنظیم از باندهای بزرگ به دوئت. هنگامی که نوازنده ساکسیفون آلتو بود که در 80s او منتشر شد یک رکورد با پیانیست دن Tepfer از دوئت بداهه در پرواز بدون پیش تعیین شده ملودی یا ریتم.

دن Tepfer YouTube

“او مادام العمر player” گفت: Nate Rtm یک NPR عامل سابق نیویورک تایمز جاز منتقد که در حال حاضر مدیر محتوای سرمقاله برای نیوآرک-بر اساس جاز ایستگاه رادیویی WBGO. “او واقعا قابل توجه در راه است که او همیشه به دنبال خود به خود می خواهیم.”

“من فکر می کنم لی Konitz خواهد بود درک به عنوان یکی از بزرگ improvisers در موسیقی” Rtm گفت: “به عنوان کسی که موفق به حرکت هنر بداهه نوازی در راه است که همیشه دقیق و همیشه مشخص شده توسط یک نوع یکپارچگی شخصی و واقعا ناشنوا به هر نوع تجاری و نگرانی است.”

Konitz هرگز مقدار زیادی از پول. او یک روزنامه نگار و یک و یا حتی یک حساب ایمیل. اما او ساخته شده یک زندگی نواختن جاز و او تا به حال هرگز به سازش. هنگامی که او در 82 او گفت که به اندازه کافی حرفه ای برای او.

“آن را به عنوان متواضع به عنوان آن می تواند” Konitz mused. “من هرگز به پول بزرگ و یا بزرگ رکورد فروش در منطقه است. بنابراین من می تواند حرکت در اطراف به عنوان یک تایمر پس به صحبت می کنند. و باید که نوع احترام و فرصت را به بازی. آن بزرگ است.”

bitlyis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.detny.im