زبان عشق وعاشقی

هفته گذشته من دعوت شد به یک زبان مراسم اهدای جوایز توسط یک مشتری خوب من. به عنوان من هرگز ملاقات هر یک از بسیاری از مردم من در مقابله با این سازمان, من فکر کردم آن ممکن است یک ایده خوب برای رفتن و رسیدن به آنها را می دانیم ، پس از آن بود که من پیدا کردم خودم را در ارائه 7th مارتی Gasull من Roig, جایزه, سازمان های من, مشتری, Plataforma per la Llengua یک سازمان ترویج استفاده از زبان کاتالان.

در بسیاری از کشورها یک زبان جایزه خواهد بود ادبی موضوع با توجه به یک نویسنده و یا شاید یک ناشر است. در اینجا فینالیست شد یک گروه از ویکیپدیا علاقه مندان به برخی از بازی های رایانه ای طرفداران و یک کتابفروشی. چرا که مارتی Gasull من Roig جایزه است که در مورد خدمات به کاتالان نه استفاده از آن. در واقع, آن است که برای دفاع از زبان و یا قابل توجه سهم به بهبود وضعیت خود.

برای سخنرانان از یکی از جهان غالب زبان ها مانند انگلیسی, این است که سخت به درک. چرا یک زبان نیاز به دفاع از? چه خواهد بود ؟ اما زبان ما نشده است ممنوع در حافظه زندگی. و مردم حتی در حال حاضر معمولا تبعیض یا تحقیر برای استفاده از آن. اگر شما فکر می کنم من اغراق شما باید به عنوان خوانده شده برخی از گزارش من خواسته به ترجمه.

شاید منظور درک شما نیاز به در مورد وضعیت من در زمانی که من برای اولین بار وارد در کاتالونیا. من تا به حال ملاقات مارتا که در حال حاضر به جهنم همسر من چند ماه پیش و من تا به حال تقریبا بلافاصله تصمیم به یادگیری او به زبان او صحبت می کرد و اغلب به او فکر می کردم ، زمانی که من برای اولین بار آموزش را خودتان کتاب, واکنش اولیه من این بود که کاتالان نگاه بسیاری مانند فرانسوی, اما زمانی که من آن را شنیده صحبت من متوجه شدم این صدا هیچ چیز مانند آن را در همه. هنگامی که من شروع به یادگیری زبان اسپانیایی بیش از حد من تو را دیدم که آن را نیز تا به حال الگوهای مشترک با کاتالان اما یک بار دیگر به صدا چیزی شبیه به آن. اما زمانی که من وارد بارسلونا در سال 1999 اسپانیایی من بسیار ضعیف است در واقع – کاتالان بود قطعا من قوی تر زبان است.

عواقب

با این حال برخی از عواقب بی دست و پا. اول از همه هیچ چیز وجود دارد کاملا مانند واکنش شما هنگامی که شما صحبت می کنند کاتالان به یک فرد که نمی خواهید به شنیدن زبان. این می تواند اتفاق می افتد با مقامات و یا افسران پلیس و یا حتی مردم عادی است. شما داده می شود یک نگاه نفرت که در ابتدا به شما و تفکر شما ممکن است مبتلا به بوی بد دهان, قبل از اینکه شما متوجه باشید که آن را به دهان خود را که مشکل آن است که کلمات بیرون آمدن از آن است.

برای شروع با, وقتی که من گناه رفت و کاتالان صحبت کرد به هر کس این استفاده می شود به من منجر به برخی از شرایط دشوار به طوری که به عنوان اسپانیایی من بهبود یافته من تغییر رویه و آغاز هر مکالمه با یک غریبه در اسپانیایی. در طول سال من بهتر است در چیدن است که به احتمال زیاد برای پاسخ به هر زبان اگر چه هنوز هم آسان نیست در یک کشور که در آن هر زمان که شما دهان خود را باز کنید شما در حال ساخت یک بیانیه سیاسی.

من هنوز هم گاهی اوقات قاتل خیره ، آخرین باری بود که چند هفته پیش در یک شراب نمایشگاه در بارسلونا, که در آن من به دنبال یک تماس از یک Valencian کارخانه شراب سازی که بسیار مشتاق به کار با من دقیقا به این خاطر که من می تواند صحبت می کنند کاتالان (زبان گفتاری در آن منطقه بیش از حد چیزی است که بعدا به بعد). من رفتم برای پیدا کردن تماس با من که من هرگز ملاقات کرد اما به اشتباه برداشت کردن همکار خود را که تبدیل به یک نوع متفاوت از Valencian در دسترس نباشد. من او را استقبال گرمی کاتالان تنها برای پیدا کردن او را به دنبال خود بینی در من به عنوان اگر من چیزی ناخوشایند او تراشیدن کردن کفش خود را و در همان زمان cocking سر خود را به عنوان اگر او تا به حال کاملا گرفتار آنچه که من می خواهم گفت. معلوم شد که من کاتالان-تماس با ما صحبت نکرده بود به عادلانه در همه. من ارائه شد هیچ شراب و نمی آویزان خاص که ایستاده برای بسیار طولانی تر است.

موهن

نه هر کس است همان,, البته, اما که لزوما همه چیز را آسان تر. مشکل دیگری که من در روزهای اول من بودم و پر زرق و برق صحبت من نه ropey کاتالان برای همه بود که حتی کاتالان-سخنرانان که شرمنده نیست و یا موهن از زبان فکر می کنم که یک تبعه خارجی که می توانید آن صحبت می کنند صحبت می کنند خیلی بهتر اسپانیایی. نه تنها که آنها بیشتر یا کمتر به طور خودکار برنامه ریزی شده برای تغییر به زبان اسپانیایی برای “سود” از آن خارجی است. این منجر به مشکلات وحشتناک برای من. من می خواهم به یک فروشگاه ذهن من روشن به صحبت کردن و فکر کردن در کاتالان. من می خواهم بپرسم برای چه من می خواستم خوشحال است که من می خواهم موفق به درست جمله است. و پس از آن مغازه دار احتمالا با بهترین نیات در جهان خواهد تبدیل به اسپانیایی, حتی اگر او می خواهم خوشحالی صحبت کاتالان با مشتریان قبلی. نشانه های یک روانی, بحران برای من به عنوان من gibbered unintelligibly در وحشتناک مخلوطی از دو زبان. کاتالانها شما کاملا قادر به داشتن یک گفتگو که در آن یک نفر صحبت می کند کاتالان و دیگر اسپانیایی صحبت میکند چرا که آنها واقعا دو زبانه است. گاهی اوقات این دو زبان مکالمات می توانید تاریخ و زمان آخرین مدت ازدواج. اما فقیر خارجی ها به طور کلی تنها قادر به تفکر در یک زبان است که خود را در یک زمان.

به همین دلیل دوستان و مشتریان در Plataforma per la Llengua در حال سازماندهی یک کمپین درخواست کاتالان سخنرانان به شکستن عادت یک عمر و به زبان سوئیچ مگر اینکه خواسته به انجام این کار. این به تصویر کشیده شده است که در نهایت به خشونت در رفتار با اسپانیا ناخوشایند جناح راست را فشار دهید اما اگر آنها می تواند آن را انجام دهد آنها را واقعا انجام می شود هر کس به نفع. چرا که اگر شما می توانید درک کاتالان نیست برای رفتن به یک مشکل برای شما و آن را کمک خواهد کرد که شما را به استفاده از زبان است. و اگر شما نمی توانید همه شما باید انجام دهید این است که می گویند به فرد “می تواند به ما در اسپانیایی صحبت می کنند لطفا ؟ من می توانم شما را در درک.” با وجود برخی از داستان من شنیده ام من یک کاتالان که نمی خواهد انجام دهد که اگر خواسته و یا حتی اگر آن را فقط واضح است که آنها نبودند درک.

مشکل این است که اگر کاتالونیا انجام نمی به عنوان Plataforma خواسته است آنها را به زبان خود, خطر محو به طور پیش فرض. چرا که اگر آنها را انتخاب کنید به تسلیم به هر کسی که ممکن است درک خود را از زبان خود را به سادگی تبدیل به یک اثر مورد استفاده در خانه و میان دوستان است. و زبان مهم هستند. برخی از انسان شناسان حتی می گویند که در هر زمان یک زبان می میرد راه از دیدن جهان با آن می رود – از آنجا که هر زبان خود را کمی متفاوت راه بیان آنچه ما می بینیم و احساس می کنید و انجام دهید.

من نباید به توضیح است که به زبانشناسان که اصلی خوانندگان این وبلاگ, اما آن را سخت من فکر می کنم برای غالب-زبان-سخنرانان به درک. من هنوز هم دیدن Darwinist استدلال در مورد بقای اصلح کاربردی به زبان, به عنوان مثال. اسپانیایی و یا انگلیسی زبان نیز تمایل به دیدن زبان به عنوان دشوار است برای یادگیری – پس چرا یاد یکی که نیست “مفید”? این است که به دست دو نکته بسیار مهم. اول از همه هر زبان مفید است اگر شما می توانید برقراری ارتباط در آن است. و شما قطعا می توانید انجام دهید که در کاتالان است که به عنوان بسیاری به عنوان ده میلیون بلندگو در چهار کشور مختلف است.

Zero-sum

دوم, یادگیری زبان است نه یک بازی مجموع صفر است. کودکان به خصوص اما حتی بزرگسالان لازم نیست که یک ظرفیت محدود برای زبان می شود که “پر” و باید “ذخیره” برای کسانی که “مفید” زبان مانند زبان اسپانیایی و انگلیسی و فرانسوی است. در مقابل اگر آنها به ارمغان آورد تا در دو زبانه جو آنها باز تر به یادگیری زبان های دیگر در آینده است. این بود که به من ثابت کرد سال پیش زمانی که من استفاده می شود به آموزش زبان انگلیسی. واضح بود که کودکان صحبت کاتالان در خانه – آنها کسانی بودند خیلی بیشتر برای تلفن های موبایل های مختلف به زبان انگلیسی مواجه آنها با. تنها اسپانیایی-بلندگو نمی تواند انجام این کار است زیرا آنها به سادگی نمی تواند درک این ایده که یک نامه می تواند بیش از یک صدا.

یا به عنوان مثال نوجوانم. او سه زبانه. داشتن آورده شده است تا زبان کاتالان و انگلیسی در خانه, او در بر داشت آن را بدون مشکل در همه یادگیری زبان اسپانیایی (او در واقع یکی از بهترین ها در کلاس اسپانیایی در مدرسه) از آنجا که او را احاطه شده توسط زبان. در حال حاضر او در فرانسه تحصیل نیز هست و او می خواهد برای یادگیری آلمانی. هیچ بسته ذهن وجود دارد با وجود این واقعیت است که بسیاری از رسانه های اسپانیایی را به شما بر این باورند که تنها زبان تدریس در کاتالان مدارس کاتالان. این یک عمدی تحریف حقیقت: آنچه اتفاق می افتد این است که کاتالان مدارس انجام تمام آموزش خود را در کاتالان به جز زبان اسپانیایی, زبان انگلیسی و کلاس فرانسه. این یک سیاست عمدی است که یک بار دیگر به نظر می رسد کاملا رادیکال مگر اینکه شما به آن نگاه کنید از نقطه نظر تلاش برای زنده نگه داشتن زبان. آنچه در آن می کند این است که تولید افراد جوان که می تواند صحبت می کنند و خواندن و نوشتن و درک دو زبان به جای یکی. در هر سیستم است که می تواند ابداع کودکان از اسپانیایی زبان خانه را تا پایان زبانه. آنها حتی نمی خواهد بود قادر به درک مردم صحبت کردن به آنها در کاتالان و زبان خواهد بود حتی بیشتر تهدید می گویند هیچ چیز از تعمیق اختلافات در جامعه ای که ایجاد خواهد شد. این هیچ جای تعجب است که اصلی تقاضا برای این سیستم در سال های پس از پایان دیکتاتوری فرانکو در واقع آمد از اسپانیایی زبان خانواده هایی که نمی خواهند فرزندان خود را به دست.

در حال حاضر اگر چه کاتالان سیستم آموزش و پرورش است که به شدت از لحاظ سیاسی بحث برانگیز – یک هدف برای اسپانیایی راست. و آن را تهدید برای خود زبان است که یکی از عوامل رانندگی کاتالان برای استقلال در طول چند سال گذشته. کاتالانها نمی خواهند به زور مردم را به صحبت می کنند زبان خود را اما آنها می خواهید می شود قادر به آن صحبت می کنند خود بیشتر از زمان و این بستگی دارد که بسیاری از افراد قادر به درک آن است. در حال حاضر اغلب افسران پلیس و قضات و پزشکان و پرستاران و مقامات دولتی نیست و یا حاضر به امتحان کنید. دور زبانی غوطه وری در مدارس و تعدادی از افراد دیگر نمی خواهد یا نه. و کاتالانها خسته از داشتن به تعجب هر زمان حق برنده شدن در یک انتخابات عمومی “چگونه می خواهند برای حمله به ما زبان این زمان؟”

هویت

چون کاتالان درست مثل هر زبان و هویت است و نه فقط در کاتالونیا. آن است که در والنسیا که در آن آن را به نام Valencian و حتی بیشتر در معرض خطر از در کاتالونیا. آن است که در مایورکا که در آن وضعیت بسیار مشابه است. آن است که در quaintly عجیب و غریب دولت آندورا (تنها کشوری است که در آن زبان رسمی است که باعث می شود کاتالان سازمان ملل متحد زبان توسط پوست دندان خود را). آن است که بیش از حد در Cerdanya و Rosselló (Cerdagne و Roussillon اگر شما فرانسه) که در آن بسیاری از مردم می خواهند تحصیل در کاتالان برای کودکان خود را با وجود centralist دولت فرانسه را بهترین تلاش به آن را متوقف کند. و آن است که در شهر Alguer (بهتر است به عنوان شناخته شده القرو) در ساردینیا از آن جایی که فقط داده شده است وضعیت برابر با زبان مادری از کل جزیره: سرد.

من به یاد بود از این همه نشستن در یک بسته بندی شده تئاتر در هفته گذشته مراسم اهدای جوایز که قرار بود در نوبت جشن و سیاسی سرگرم کننده و جدی است. جایزه برنده شد توسط یک کتابفروشی از پرپینان (یا Perpinyà به کاتالانها) فروش کتاب های کاتالان در یک منطقه که در آن آنها در تامین کوتاه مدت هستند. یک جایزه ویژه نیز با توجه به سالمندان یک معلم که یک محرک سیاسی سخنرانی در دفاع از زبان او آموخته بود برای سال های بسیاری از. کاتالانها ” عشق برای خود ملعون مشخص و زبان که در طول قرن ها بوده سرسختانه در برابر تلاش های پادشاهان و دیکتاتورها برای از بین بردن آن خفا و با زور روشن شد در بسیاری از چهره ها را در مخاطب به آنها لذت می برد شب. و نشستن با آنها متوجه شدم چقدر من آن را دوست دارم بیش از حد.

tinyurlbitlyis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netcutt.lyshrtco.detny.im