بُعدی عجیب از فضا که ناسا آن را نیز برای ما به تصویر کشید!

بُعدی عجیب از فضا که ناسا آن را نیز برای ما به تصویر کشید!

[ad_1]

از روزی که تلسکوپ فصایی هابل در سال 1990 پیاده شد، عکس های قابل توجهی از فضا گرفته است. اما هیچ عکسی به اندازه ارکان آفرینش که در سال 1995 گرفته شد قابل توجه نیست. حالا ناسا یکبار دیگر با استفاده از عکاسی مادون قرمز از ستون های گازی، این ساختار پرعظمت را تبدیل به تصویر روز کرده است.

حدود بیست سال بعد در سال 2014 هابل باردیگر با دوربین به روز شده از مکان دیدن کرده و با تصویری براستی حیرت آفرین نزد ما بازگشت. عکسی که اخیرا توسط ناسا منتظر شده منظره جدیدی از این پهنه غول پیکر رمز آلود را در اختیارمان می گذارد. تلسکوپ هابل با عکاسی از ارکان آفرینش از طریق نور مادون قرمز به ما امکان مشاهده ابرهای گازی شکل و اتفاقاتی که در درون آنها در حال رخ دهی است را فراهم می کند.

  • ارکان آفرینش که با نور مادون قرمز از نزدیک گرفته شده اند

خب این ساختارهای رمزآلود چیستند؟ این ساختارهای انگشتی شکل بلندکه در ایگل نبولا واقع شده اند، ارکان آفرینش نامیده می شود زیرا دقیقا در جایی قرار دارند که ستاره های جدید درحال تولد هستید. این ارکان ها که 5 سال نوری درازا دارند از گاز هیدروژن بین ستاره ای تشکیل شده اند که در صورت فلکی مارها قرار دارند. عکس اولی که در سال 1995 گرفته شده بود عظمت ترسناکی از این ارکان را نشان می داد، اما بخاطر ابری که در اطراف آنها بود امکان مشاهده داخل این ستون ها وجود نداشت.

با تاباندن اشعه مادون قرمز ابرهای ضخیم تقریبا کنار می روند. حتی می توان شاهد برخی ستارگان تازه متولد شده ای بود که در بالای این ستون ها جای گرفته اند. اطراف هر ستون را مه غلیظی گرفته که ناسا آن را ” تابش فرابنش شدید از یک دسته ستارگان جوان و حجیم و بخاری که از آنها وارد فضا می شود” توصیف می کند. در این عکس ما شاهد یک پراکندی گازی شکل در بالای ستون سمت چپی هستیم که شکسته شده و در فضا رها شده است، این رویداد باعث تقویت ماهیت خشن منطقه ای شده که ستارگان درحال تولد هستند.

ناسا با در معرض عموم قرار دادن این عکس باردیگر به ما عظمت غیرقابل انکار فضا و فناوری های پیشرفنه را یادآوری می کند که به ما امکان کشف چنین نقاط دوری در فضا را می دهد.

نگاهی به بُعد دیگری از عکس های خیره کننده ای که توسط ناسا ثبت شده است

  • عکس روشنی از ستون های آفرینش که در سال 2014 گرفته شده که می توان بواسطه آن تصویر دقیق تری از نقطه ای ار فضا را مشاهده کرد که 6500 سال نوری با زمین فاصله دارد.

نگاهی به بُعد دیگری از عکس های خیره کننده ای که توسط ناسا ثبت شده است

  • عکس اولیه ای که از ارکان آفرینش در سال 1995 گرفته شده یکی از مشهورترین عکس های ثبت شده توسط تلسکوپ هابل است.

 

منبع: mymodernmet.com

[ad_2]

Source link

Tags:  

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>